TILAPÄISIÄ RAJOITUKSIA KAUHAVAN KENTÄN KÄYTÖSSÄ

11.-12.5.2019
RALLISPRINT SM-OSAKILPAILU
JAPAN MOTORS CUP SM-OSAKILPAILU

Tapahtuman aikana ovat lentoliikenteelle seuraavat rajoitukset voimassa:
– Kiitotie suljettu välillä 35 kynnys – yhdystie F (eteläpää)
– Kiitotiellä 35 siirretty kynnys kohdassa yhdystie D
– Rajoitukset voimassa 10.5. klo 20.00 – 12.5 klo 21.00 suomen aikaa


Muuta huomioitavaa:
– Lentoonlähdöt kiitotieltä 35 voidaan suorittaa yhdystie F tasalta. Huomioi kuitenkin, että yhdystie D:n kohdassa saattaa olla ilma-aluksia. Älä suorita lentoonlähtöä yhdystie F:n tasalta, mikäli edessäsi on ilma-aluksia tai muuta liikennettä. Käytä em. tilanteessa siirretyn kynnyksen kohtaa.
– Laskeutumiset kiitotielle 35 vain siirretyn kynnyksen jälkeiselle alueelle. Huomioi, että kiitotien suljetulla osalla on P-alue. Laskeutuessasi älä ylitä aluetta tarpeettoman matalalla roikottaen, vaan lähesty normaalilla liukukulmalla ja säilytä P-alueeseen riittävä estevara. Siirretyn kynnyksen tasalta on käytettävissä olevaa kiitotietä jäljellä 1550 metriä.
– Kiitotietä 17 käytetään lentoonlähtöihin ja laskuihin normaaliin tapaan. Huomioi kiitotien eteläpään suljettu osa (P-alue) mahdollisessa moottorihäiriötilanteessa tai keskeytetyssä lentoonlähdössä.
– Yhdystie H (itäpuolen asemataso) on auki ja käytössä normaalisti.